38.5k views
4 votes
A bottle containing 64 fluid ounces of juice cost $3.84 what is the unit rate

User Klaujesi
by
8.2k points

2 Answers

6 votes
$0.06 for one fluid ounce would make the most sense here. hope i helped. 
User Erwin Van Hoof
by
8.4k points
6 votes

Answer: $0.06

Explanation:

Given : A bottle containing 64 fluid ounces of juice cost $3.84.

i.e. The cost of 64 fluid ounces of juice= $3.84

To find the unit rate , we apply unitary method.

The cost of one fluid ounces of juice = Cost of 64 fluid ounces divided by 64

= $3.84 ÷ 64

= $0.06

Therefore , we get

The cost of one fluid ounces of juice= $0.06

Hence, the unit rate = $0.06

User Kavatari
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories