Answer: $0.06
Explanation:
Given : A bottle containing 64 fluid ounces of juice cost $3.84.
i.e. The cost of 64 fluid ounces of juice= $3.84
To find the unit rate , we apply unitary method.
The cost of one fluid ounces of juice = Cost of 64 fluid ounces divided by 64
= $3.84 ÷ 64
= $0.06
Therefore , we get
The cost of one fluid ounces of juice= $0.06
Hence, the unit rate = $0.06