38.5k views
4 votes
A bottle containing 64 fluid ounces of juice cost $3.84 what is the unit rate

User Klaujesi
by
7.9k points

2 Answers

6 votes
$0.06 for one fluid ounce would make the most sense here. hope i helped. 
User Erwin Van Hoof
by
7.8k points
6 votes

Answer: $0.06

Explanation:

Given : A bottle containing 64 fluid ounces of juice cost $3.84.

i.e. The cost of 64 fluid ounces of juice= $3.84

To find the unit rate , we apply unitary method.

The cost of one fluid ounces of juice = Cost of 64 fluid ounces divided by 64

= $3.84 ÷ 64

= $0.06

Therefore , we get

The cost of one fluid ounces of juice= $0.06

Hence, the unit rate = $0.06

User Kavatari
by
7.3k points