Answer:
Weight of the cannonball, W = 196 N
Step-by-step explanation:
Mass of the cannonball, m = 20 kg
We need to find its weight on earth. The weight of an object on the earth can be calculated by the product of mass and acceleration due to gravity as :


W = 196 N
So, the weight of the cannonball on the Earth's surface is 196 N. Hence, this is the required solution.