99.5k views
4 votes
A CD usually sells for $11.00. If the CD is 20% off, and sales tax is 5%, what is the total price of the CD, including tax?

A. $9.24
B. $9.35
C. $9.33
D. $8.66

User Mdemolin
by
6.5k points

2 Answers

5 votes
$11.00 multiplied by 0.20=2.20, then you subtract 11.00-2.20=$8.80, now you add the sales tax $8.80 X 0.05=0.44 <--that's cents, now you add $8.80 + 0.44=$9.24 ---answer A hopes this helps
User Gilbertc
by
6.9k points
4 votes
$11.00 * 20% = 2.2

$11.00 - $2.2 = $8.8 (20% off)
$8.8 * 5% = $0.44 (tax 5%)

Total
$8.8 + $0.44 = $9.24

answer is
A. $9.24
User Yazid Mekhtoub
by
7.4k points