menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit rate for each of the packages. Compare the unit rates. Which is the best price per bagel? A. 1 bagel for $0.79 B. 3 bagels for $2 C. 6 bagels for $4.20 D. 12 bagels for $9
asked
Jun 3, 2017
219k
views
5
votes
Find the unit rate for each of the packages. Compare the unit rates. Which is the best price per bagel? A. 1 bagel for $0.79 B. 3 bagels for $2 C. 6 bagels for $4.20 D. 12 bagels for $9
Mathematics
middle-school
Pini
asked
by
Pini
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Answer:
D
Explanation:
MiniMe
answered
Jun 6, 2017
by
MiniMe
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
1st Bagel; $0.79. 2nd Bagel; $0.67. 3rd Bagel; $0.70. 4th Bagel; $0.75. So B would be the correct answer, given 67¢ is cheaper ;)))))))
Nightuser
answered
Jun 7, 2017
by
Nightuser
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 26, 2024
106k
views
Of the 200 packages of bagels sold, 15 of them are sesame seed bagels. What percent of the bagel packages sold are sesame seed bagels?
Rory McCrossan
asked
Nov 26, 2024
by
Rory McCrossan
8.1k
points
Mathematics
college
2
answers
1
vote
106k
views
asked
Oct 11, 2017
28.0k
views
of the 200 packages of bagels sold, 15 of them are sesame seed bagels . what percent of the bagel packages sold are sesame seed bagels?
Grreeenn
asked
Oct 11, 2017
by
Grreeenn
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
28.0k
views
asked
Sep 23, 2016
17.3k
views
Of the 200 packages of bagels sold 15 of them are sesame seed bagels what percent of the bagel packages sold are sesame seed bagels
Francene
asked
Sep 23, 2016
by
Francene
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
17.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org