60.1k views
4 votes
a store sells 3 video tapes for $4.99. find each unit rate .Round to the nearest hundreth if necessary.

1 Answer

3 votes

(\$4.99)/(3)\approx\$1.66 \leftarrow \hbox{the cost of one tape}

User Savan Dholu
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories