We Know, Velocity = Distance / Time
Here, Distance = 1000 miles
Time = 2 weeks = 14*24 Hours [ 1 week = 7 days & 1 day = 24 hours ]
Time = 336 Hours
Now, substitute the values,
Velocity = 1000/336 = 2.976 miles/hour
So, your final answer is 2.976 miles/hour
Hope this helps! Happy studying :)