23.4k views
3 votes
A 14-ounce box of cereal sells for $2.10. What is the unit rate?

2 Answers

6 votes
$2.10/14oz
$0.3/2oz
$0.15/oz
So 15 cents per oz
User AutoBaker
by
7.9k points
0 votes

Answer:

The unit rate is equal to
0.15(\$)/(ounce)

Explanation:

we know that

The unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is equal to one

In this problem to find the unit rate, divide the total cost of cereal by the total weight of cereal

so


(2.10)/(14)(\$)/(ounces) =0.15(\$)/(ounce)

therefore

The unit rate is equal to
0.15(\$)/(ounce)

User Bad Sector
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories