77.8k views
5 votes
$45.00 for 9 pounds what is the unit rate?

User Black Blue
by
7.9k points

2 Answers

4 votes
To find the unit rate, divide 45 by 9.

45/9 = 5

The unit rate is $5.
User TvStatic
by
8.1k points
6 votes
$45/9 pounds
$5 per pound
User Nick Parker
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories