180k views
3 votes
Mass = 567.5 g Volume = 50.0 cm3 What is the density of lead? 1.135 g/cm3 11.35 g/cm3 113.5 g/cm3 1,135 g/cm3

2 Answers

1 vote

Answer:

b

Step-by-step explanation:

User Kevin Ansfield
by
6.8k points
4 votes
Density = mass / volume So density =567.5/50 = 11.35 g/cm3.
User Jacob Zwiers
by
6.8k points