menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A grocery store sells a 7 oz bag of raisins for $1.10 and a 9 oz bag of raisins for $1.46. which size bag has the lower price per ounce?
asked
May 6, 2017
212k
views
4
votes
A grocery store sells a 7 oz bag of raisins for $1.10 and a 9 oz bag of raisins for $1.46. which size bag has the lower price per ounce?
Mathematics
high-school
Christian Flem
asked
by
Christian Flem
7.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
it would be the 7oz bag
hope this helps you
Guy Passy
answered
May 7, 2017
by
Guy Passy
6.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
7 oz bag:
110 ÷ 7 = 15.7143¢ per oz
9 oz bag:
146 ÷ 9 = 16.2222¢ per oz
So the answer is the 7 oz bag, hope this helps!
Eja
answered
May 12, 2017
by
Eja
6.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.5m
questions
10.0m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Please solve the following equation. x-6x=56
whats the most accurate estimation of 65+77
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org