212k views
4 votes
A grocery store sells a 7 oz bag of raisins for $1.10 and a 9 oz bag of raisins for $1.46. which size bag has the lower price per ounce?

2 Answers

5 votes
it would be the 7oz bag

hope this helps you
User Guy Passy
by
6.2k points
4 votes
7 oz bag:
110 ÷ 7 = 15.7143¢ per oz
9 oz bag:
146 ÷ 9 = 16.2222¢ per oz
So the answer is the 7 oz bag, hope this helps!
User Eja
by
6.3k points