208k views
1 vote
How many C atoms are there in 5.25 grams of a compound containing 92.26% C and 7.74% H?

1 Answer

2 votes
Take 5.25 grams and give it proportionally to the carbon
0.9226 * 5.25 grams = 4.84 grams Carbon
Find the number of moles
(4.84 grams carbon)/(12.01 grams/mol) = 0.403 moles Carbon
The number of atoms in a mole of a substance is called Avogadro's number.
There are 6.022 * 10^23 atoms in one mole of anything
(0.403 moles Carbon) * (6.022 * 10^23 atoms/mole) = 2.43 * 10^23 atoms of Carbon
User Patrick Robertson
by
6.3k points