182k views
2 votes
a car is purchased for 26,000 after each year the resale decrease by 35% what will the resale value be

User Delaram
by
6.9k points

2 Answers

4 votes
26,000 * 35% = 910. So $910 would be subtracted from 26,000 for each year
User William Lyon
by
7.8k points
2 votes
26,500 * .25 = 6625
26,500 - 6625 = $19875 ---------> Price after 1 year

Price after 2 years:
19875 * .25 = 4968.75
19875 - 4968.75 = $14,906.3 ---------> Price after 2 years

Price after 3 years:
14,906.3 * .25 = 3726.58
14,906.3 - 3725.58 = $11,179.7 ----------> Price after 3 years

Price after 4 years:
11,179.7 * .25 = 2794.93
11,179.7 - 2794.93 = $8384.77 ------> Price after 4 years, rounded to the nearest dollar = $8385
User Superjos
by
6.4k points