The correct answer to the question is 0.3 m/s i.e the speed of the wave is 0.3 m/s.
CALCULATION:
As per the question, the wavelength of the wave is given as

The frequency of the wave f = 0.1 Hz.
We are asked to calculate the speed [ V ] of the wave .
The relation among speed, frequency and wavelength of a wave is given as -
speed = frequency × wavelength
⇒ V = f ×

= 3m × 0.1 Hz
= 0.3 m/s. [ans]
Hence, the speed of the wave will be 0.3 m/s.