123k views
2 votes
A deli spread goes for $6.40 per pound how much do you have to pay for 24 ounces

2 Answers

3 votes
$6.40 per pound
1 pound = 16 oz
24 oz = 1.5 pound
Therefore, to find the price for 24 oz, just multiply $6.40 by 1.5
24 oz = $9.60
User Aorr
by
6.7k points
3 votes
24 ounces = 1.5 pounds
so 1 pound: $6.40 + .5 pound
6.40/2 = 3.2
$6.40 + $3.20 = $9.60
User Sergii Rudchenko
by
7.2k points