menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A deli spread goes for $6.40 per pound how much do you have to pay for 24 ounces
asked
Oct 3, 2017
123k
views
2
votes
A deli spread goes for $6.40 per pound how much do you have to pay for 24 ounces
Mathematics
middle-school
Daniel Cheng
asked
by
Daniel Cheng
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$6.40 per pound
1 pound = 16 oz
24 oz = 1.5 pound
Therefore, to find the price for 24 oz, just multiply $6.40 by 1.5
24 oz = $9.60
Aorr
answered
Oct 6, 2017
by
Aorr
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
24 ounces = 1.5 pounds
so 1 pound: $6.40 + .5 pound
6.40/2 = 3.2
$6.40 + $3.20 = $9.60
Sergii Rudchenko
answered
Oct 8, 2017
by
Sergii Rudchenko
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org