36.4k views
0 votes
Give the answer and explanation/ equation.

Toilet paper is sold in cases of 36 rolls for $14.99. What is the price per roll (unit cost)?

User Ashwinjv
by
8.9k points

1 Answer

2 votes
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
User Shanton
by
6.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories