212k views
1 vote
Write each rate as a unit rate. $2 for 36 erasers

User Dfundako
by
7.6k points

2 Answers

3 votes
36/2 = 18.
So 18 erasers cost $1
18 erasers/$1
User Gregwhitworth
by
7.8k points
2 votes
one eraser costs $36/2 that is $18
User Dan Sherwin
by
8.3k points