menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Abby can buy an 8 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38 which is the better buy
asked
Jun 23, 2017
92.0k
views
4
votes
Abby can buy an 8 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38 which is the better buy
Mathematics
middle-school
Uffo
asked
by
Uffo
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
The 8 pound bag is better.
Divide the price by the weight, and you get the price per pound, which you can compare directly.
8 pound: 7.40/8 = $0.93 per pound
4 pound: 5.38/4 = $1.35 per pound
Gerald Ferreira
answered
Jun 28, 2017
by
Gerald Ferreira
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org