154k views
3 votes
Mr. Curtis $48.51 for 12.6 gallons of gas What is the price of 1 gallon of gas

User Ffxsam
by
8.5k points

2 Answers

4 votes
The answer is $3.85. Divide the cost with the gallons and that's how you get the answer. Hope I helped:)
User Cygil
by
8.0k points
3 votes
The Answer Would be $3.85
User Paul Grigoruta
by
8.5k points