232k views
3 votes
Answer Both questions pls!!!!!

1. Which speed is the fastest?

30 miles/ 1 hour

90 miles/ 2 hours

180 miles/ 3 hours

240 miles/ 6 hours

2. Which rate is the lowest price?

2.50 dollars/ 5 lbs

2.40 dollars/ 6 lbs

3.00 dollars/ 6 lbs

2.40 dollars/ 4 lbs

2 Answers

5 votes
1. 30 miles per hr
90 miles for 2 hrs = 90/2 = 45 miles per hr
180 miles for 3 hrs = 180/3 = 60 miles per hr
240 miles for 6 hrs = 240/6 = 40 miles per hr
fastest is : 180 miles for 3 hrs

2. 2.50 for 5 lbs = 2.50/5 = 0.50 per lb
2.40 for 6 lbs = 2.40/6 = 0.40 per lb
3.00 for 6 lbs = 3.00/6 = 0.50 per lb
2.40 for 4 lbs = 2.40/4 = 0.60 per lb
Lowest price is : 2.40 for 6 lbs
User Pantaziu Cristian
by
7.8k points
4 votes
1. 30 miles per hr
90 miles for 2 hrs = 90/2 = 45 miles per hr
180 miles for 3 hrs = 180/3 = 60 miles per hr
240 miles for 6 hrs = 240/6 = 40 miles per hr
fastest is : 180 miles for 3 hrs

2. 2.50 for 5 lbs = 2.50/5 = 0.50 per lb
2.40 for 6 lbs = 2.40/6 = 0.40 per lb
3.00 for 6 lbs = 3.00/6 = 0.50 per lb
2.40 for 4 lbs = 2.40/4 = 0.60 per lb
Lowest price is : 2.40 for 6 lbs




User Racker
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories