34.7k views
4 votes
The density of liquid oxygen at its boiling point is 1.14 \rm{kg/L} , and its heat of vaporization is 213 \rm{kJ/kg} .

How much energy in joules would be absorbed by 3.0 L of liquid oxygen as it vaporized?

1 Answer

3 votes
m = rho x Vwhere rho is the density of liquid oxygen, V volumem= 1.14 kg/L x 3 L = 3.42 kg
Energy = m times heat of vaporization Energy = 3.42 kg x 213 kJ/kgEnergy = 724.46 kJ
User Beril
by
7.9k points