178k views
3 votes
How can you use a rate to compare the costs of two boxes of cereal that are different sizes?

User ArtemKh
by
7.7k points

1 Answer

2 votes
If you are given a unit rate (ex: $0.59 per ounce) then you can multiple this by the weight of the cereal to find the cost of the entire box. Do this for both boxes, and then compare the costs.

Hope this helps. I'm not sure that I'm on the right path, but I can help you further if you provide more details.

Good luck!
User Saurabh Singh
by
7.8k points