menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or 3.74 per quart. Which is better buy?
asked
May 19, 2017
178k
views
4
votes
A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or 3.74 per quart. Which is better buy?
Mathematics
middle-school
David Christo
asked
by
David Christo
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Which one is better to buy is $1.25per cup because you save more money and it's more cheaper
Iv
answered
May 20, 2017
by
Iv
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
the $3.74 because 1 quart equals 4 cups
AlexZ
answered
May 23, 2017
by
AlexZ
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 22, 2018
169k
views
A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup OR $3.75 per quart which is better buy? Why?
Stephany
asked
May 22, 2018
by
Stephany
7.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
169k
views
asked
Nov 9, 2019
177k
views
A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy
Ginessa
asked
Nov 9, 2019
by
Ginessa
8.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
177k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org