165k views
4 votes
Having some conceptual trouble with this problem: "A falling object travels one-fourth of its total distance in the last second of its fall. What height was it dropped from?" Would someone please help me set this one up?

User Ivan Sudos
by
6.8k points

2 Answers

6 votes

Answer:


H = 273.4 m

Step-by-step explanation:

Let the falling object took "n" seconds to reach the ground and it travels H height

So we will have


H = (1)/(2)gn^2

now we know that it covers one fourth of total height in last second

So we can say that it will cover 3H/4 distance in (n-1) seconds

so we will have


(3H)/(4) = (1)/(2)g(n-1)^2

now from above two equations


(4)/(3) = ((n)/(n-1))^2


1.155(n-1) = n


n = 7.46 s

Now we have


H = (1)/(2)(9.81)(7.46^2)


H = 273.4 m

User Christian Thieme
by
7.0k points
4 votes
The statement that the object was dropped from a height h (at time t = 0) implies that the initial velocity was zero. The total time t for it to reach the ground is therefore given by one of the constant acceleration equations (s = u.t + 1/2.a.t² with u = 0)
(s = u.t + 1/2.a.t² with u = 0)

h = (1/2).g.t²

where g is the acceleration due to gravity. At time (t - 1) it has fallen three-quarters of the distance h. that is

3.h/4 = (1/2).g.(t - 1)²

Eliminating h from these equations produces

3.h = (3/2).g.t² = 2.g.(t - 1)²

so g also cancels out and we are left with

4.(t - 1)² - 3.t² = 0 = t² - 8.t + 4

which has solutions t = 4 ± 2√3 and hence two heights h = (1/2).g.(4 ± 2√3)²,
where t is in seconds and h in meters when g has units m/s².

Taking g = 9.8 m/s² gives numerical values for h of (1/2)*9.8*(28 + 16√3) =

273.0 m, and (1/2)*9.8*(28 - 16√3) = 1.41 m. 1.41 m.
User Bhagyesh Dudhediya
by
7.1k points