124k views
5 votes
What is the unit rate for a 36oz of cornflakes costs $5.79

User APCM
by
8.4k points

2 Answers

3 votes
To find the unit rate, you divide the cost ($5.79) by the weight (36oz)
$5.79/36= 0.16 (rounded)
Therefore, the unit rate is $0.16 per ounce.
Hope this helps:)
User Dylan Vander Berg
by
7.7k points
3 votes
your looking for how many cents per oz.
So you just divide to find the per oz.
5.79/36=0.16 cents per oz.
User Jamby
by
8.2k points