94.5k views
1 vote
Another company offers a rate of $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour

2 Answers

4 votes
An hour has 60 mins multiply it with 0.05 and you get $3
User Cristik
by
8.3k points
2 votes
Since there is 60 minutes in an hour
you multiply 0.05 by 60 which equals
$3
User Kyle Erickson
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories