menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 12 oz box of Thanksgiving stuffing is $2.15, while a 16 oz box costs $2.88. Which is the better buy?
asked
Feb 15, 2017
45.1k
views
1
vote
A 12 oz box of Thanksgiving stuffing is $2.15, while a 16 oz box costs $2.88. Which is the better buy?
Mathematics
middle-school
Swe
asked
by
Swe
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
They're just about the same price. The 12 oz box is worth .179 for one oz while the 16 oz is worth .18 for one oz. I guess the 12 oz box would be a better deal. You could save two cents.
Pankaj Badukale
answered
Feb 20, 2017
by
Pankaj Badukale
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 10, 2019
68.1k
views
A 12 oz of thanksgiving stuffing is 2.15,while a 16 oz costs 2.88. Which is the better buy?
Jwoolard
asked
Jun 10, 2019
by
Jwoolard
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
68.1k
views
asked
Jul 28, 2022
44.3k
views
A 12 oz box of Thanksgiving stuffing is $2.05, while a 16 oz box costs $2.88. Which is the better buy?
BAndonovski
asked
Jul 28, 2022
by
BAndonovski
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
44.3k
views
asked
Feb 16, 2019
50.2k
views
A 12oz box of thanksgiving stuffing is $2.15 and a 16oz box costs 2.88 which is the better buy?
Henryabra
asked
Feb 16, 2019
by
Henryabra
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
50.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity