menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The unit rate for $920 for 40 hours
asked
Jun 23, 2017
174k
views
4
votes
The unit rate for $920 for 40 hours
Mathematics
middle-school
Sunilda
asked
by
Sunilda
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
Answer:
$23
Explanation:
i did the thingy
Jaredwoodard
answered
Jun 23, 2017
by
Jaredwoodard
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
All that needs to be done for this question is:
920 divided by 40
once the problem has been solved the answer comes out to be:
23 dollars an hour
if you have any questions feel free to ask me ;)
Humpy
answered
Jun 27, 2017
by
Humpy
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 13, 2024
1.5k
views
Shelia deposited $800 into an account that earned 3% simple interest. She did not make any other deposits or withdrawals. After 5 years, how much interest did Sheila earn? A $120 B $240 C $920 D $1,200
Mirlene
asked
Jan 13, 2024
by
Mirlene
8.5k
points
Business
high-school
1
answer
3
votes
1.5k
views
asked
Aug 3, 2024
231k
views
A new home was purchased for $920, 000 and has been increasing in value at a rate of 2% per year. Write an equation for an exponential function f(t) that models the value of the new home.
Jamhan
asked
Aug 3, 2024
by
Jamhan
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
231k
views
asked
Feb 23, 2024
101k
views
The Maximus Corporation is considering a new investment, which would be financed from debt. Maximus could sell new $1,000 par value bonds at a new price of $920. The bonds would mature in 13 years, and
Binke
asked
Feb 23, 2024
by
Binke
8.7k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
101k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org