menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You pay $1.75 for 5 bagels. What is the unit price? A- $0.09 per bagel B- $0.45 per bagel C- $0.35 per bagel D- $0.44 per bagel Plz helpppp!!!!!!!!!!!
asked
Oct 7, 2017
151k
views
1
vote
You pay $1.75 for 5 bagels. What is the unit price?
A- $0.09 per bagel
B- $0.45 per bagel
C- $0.35 per bagel
D- $0.44 per bagel
Plz helpppp!!!!!!!!!!!
Mathematics
middle-school
Knnhcn
asked
by
Knnhcn
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$0.44 per bagel i think
Chris Morris
answered
Oct 8, 2017
by
Chris Morris
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
if youre paying 1.75 total divide that by 5 (since there are 5 bagels) you get c)0.35 per bagel
Trung Duong
answered
Oct 13, 2017
by
Trung Duong
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 7, 2019
118k
views
1: Use the unit price to find the Total price 8 gallons at $1.94 per gallon A: $15.52 B: $24.25 C: $17.46 D: $15.20 2: You pay $1.75 for 5 bagels. What is the Unit price? A: $0.09 per bagel B: $0.45 per
Shawn Sherwood
asked
Aug 7, 2019
by
Shawn Sherwood
7.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
118k
views
asked
Sep 23, 2024
126k
views
Leigh has information on how many customers purchase bagels at her coffee shop. with the bagel sales numbers from the past four months, she wants to predict the bagel sales numbers for the next month.
Ravichandra Vydhya
asked
Sep 23, 2024
by
Ravichandra Vydhya
8.0k
points
Computers and Technology
high-school
1
answer
0
votes
126k
views
asked
Sep 18, 2024
194k
views
3) Ashley is buying a bagel for her friends for lunch. The person in front of her buys a half a dozen bagels (6) for $38.35. How much would she pay for her and 8 friends bagels?
SnellyBigoda
asked
Sep 18, 2024
by
SnellyBigoda
8.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
194k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org