120k views
0 votes
What is the mass, in grams, of ch4 gas in a 5.00 l cylinder at a pressure of 781 torr and a temperature of 25.0 °c?

User Fatah
by
7.0k points

1 Answer

2 votes
We assume that this gas is an ideal gas which allows us to use the ideal gas equation expressed as PV=nRT. We calculate as follows:

PV = nRT
781 torr ( 1atm / 760 torr ) (5 L ) = n (0.08206 atm L / mol K ) (298.15 K )
n = 0.21 mol CH4 gas

m = n (molar mass) = 0.21 mol (16.05 g/ mol) = 3.37 g CH4

Hope this answers the question. Have a nice day.
User Pau Giner
by
7.8k points