146k views
0 votes
The volume V, in liters, of air in the lungs during a two-second respiratory cycle is approximated by the model V = 0.1729t + 0.1522t2 − 0.0374t3, where t is the time in seconds. Approximate the average volume of air in the lungs during one cycle. (Round your answer to four decimal places.)

2 Answers

1 vote
Substitute 1 in the equation for time and the result is the volume of 0.2877 liters
User Jet  Chopper
by
7.2k points
2 votes

Answer:

.6818 liters of air in one 2 second cycle

Explanation:

In order to calculate this you just need to insert the values into the formula, remember that the full cycle takes 2 seconds to be completed, so time willbe 2 seconds, and after that you just have to add up the numbers:


V = 0.1729t + 0.1522t^2 − 0.0374t^3\\V = 0.1729(2) + 0.1522(2)^2 − 0.0374(2)^3\\V=  .3458+.6352-.2992\\v=.6818

So the total volume in liters of air per cycle would be .6818 liters.

User Ilya Tikhonov
by
6.7k points