Answer;
- 0.433 g N2
- 0.293 g O2
- 0.0367 g He
Explanation and solution;
- We can start by getting the total pressure; which will be the sum of the partial pressure of each gas.
221 torr + 131 torr + 131 torr
P (total) = 483 torr total
n = PV / RT, we can determine the total number of moles of the mixture
= (483 torr) x (1.30 L) / ((62.36367 L Torr/K mol) x (25.0 + 273.15 K))
= 0.033769 mol gases total
- Therefore; we can determine the mass of each gas;
- Nitrogen gas
N2 = 28.01 g/mol
= (0.033769 mol) x ( 221 torr N2/ 483 torr) x (28.01 g N2/mol)
= 0.433 g N2
O2 = 32 g/ mol
=(0.033769 mol) x (131 torr O2/ 483 torr) x (32 g O2/mol)
= 0.293 g O2
He = 4 g/mol
= (0.033769 mol) x (131 torr He/ 483 torr) x (4.00 g He/mol)
= 0.0367 g He