233k views
1 vote
A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins . What is the price per dozen

User Grekker
by
8.3k points

2 Answers

3 votes
1 dozen = 12
12/4= 3
Therefore, you need three lots of muffins at $3.50
$3.50*3= $10.50
Therefore, the price for a dozen muffins is $10.50
Hope this helps :)
User PaulP
by
8.7k points
4 votes

3.50\$\ for\ 4\ muffins\\\\ x\ for\ 12\ muffins\\\\ making \ proportion\\ 3.50-4\\ x-12\\\\cross\ multiplication\\\\ 3.50*12=4x\\\\ 42=4x\ \ \ | divide\ by\ 4\\\\ x=10.5\$\\\\ Dozen\ cost\ 10.5\$.
User Maksim Kalmykov
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories