128k views
4 votes
If a 60-watt bulb is used to light a room, how much current is flowing through the bulb given that the voltage is 120 volts?

A.180 amps B.60 amps c.2 amps d.0.5 amps

2 Answers

3 votes

Answer:

The answer is: I = 0.5 amps

Step-by-step explanation:

User Vinit Sarvade
by
7.0k points
4 votes
In circuits, the power can be determined by multiplying the voltage with the current. Since, you are given: P = 60 W and V = 120 volts. Then, you can determine the current of the circuit

P = VI
60 = 120*I
I = 60/120
I = 0.5 A

Thus, the answer is D.
User Cegfault
by
7.3k points