150k views
2 votes
A train consists of a caboose (mass = 1000 kg), a car (mass 2000 kg), and an engine car (mass 2000 kg). If the train has an acceleration of 5 m/s2, then the tension force in the coupling between the middle car and the engine car is

25,000 N
20,000 N
15,000 N
10,000 N

2 Answers

2 votes

Answer:

15,000 N

Step-by-step explanation:

In order to calculate the force tension between the coupling of the car engine and the middle car, you have to remember the formula:


Force=Mass*acceleration

Now you need to remember that eventhoug the middle car weighs only 2000kg it is also carrying the weight of the caboose car, so the total weight 3000 kg, so you now insert the values into the formula:


Force=3,000kg*5m/s^(2)


Force=15,000N

So the force that the coupling is facing is 15,000 N.

User Kevin Pauli
by
7.1k points
3 votes
mass of caboose 1000 kg
mass of caboose plus mass of middle car = 3000 kg
a = 5

F = ma
3000 * 5 = 15.000 N

hope this help
User Blex
by
6.0k points