230k views
0 votes
.) Calculate the mass in grams of each of the following samples.

a.) 0.251 mole of ethyl alcohol , C2H6O

2 Answers

6 votes
 12+12+6(1)+16 =46      46*.251 = 11.546 gram
User BlueMagma
by
7.1k points
0 votes
The mass in grams would be
mass= Molar mass x numbers of mole
m(C2H6O)=nM
=0.251(2x12.01+1.008x6 + 16.00)
=11.56g
User Juuso Ohtonen
by
6.9k points