The answer is 71.6 g
Step 1: Calculate the number of moles using the Avogadro's number.
Step 2: Calculate the mass using the number of moles and atomic mass of titanium.
Step 1.
Avogadro's number is the number of units in 1 mole of substance:6.023 × 10²³ units (atom) per 1 mole
Calculate the number of moles by using the proportion:
6.023 × 10²³ atom : 1 mole = 9.0 × 10²³ atom : x
x = 1 mole * 9.0 × 10²³ atom / 6.023 × 10²³ atom
x = 1.4942 moles
Step 2.
The atomic mass of titanium is: Ar = 47.867 g
This means that in 1 mole, there are 47.867 g in 1000 ml
And we need to calculate the number of grams in 1.4942 moles:
47.867 g : 1 mole = x : 1.49 moles
x = 1.4942 moles * 47.867 g / 1 mole
x ≈ 71.6 g