Answer:
By may 31st there Will be $620 on their fund.
Explanation:
Fund of the first day = $0.25 *5= $1.25
Fund of second day = $0.50*5= $2.5
Fund of third day = $0.75*5= $3.75
A Close observation shows there's an increase in amount to be saved by $0.25 and the total amount saved by 5 of them by $1.25.
So in the next 28 days... what will be there total.
Total = n/2(2a(n-1)d)
But where n= 31
a = 1.25
d = 1.25
Total = 31/2((2*1.25)+(31-1)1.25)
Total = 15.5(2.5+37.5)
Total= 15.5(40)
Total= 620