100k views
0 votes
Tim has $20.00 to spend on 6 pens. After buying them, he had $8.00. How much did each pen cost?

User Jawnnypoo
by
7.2k points

1 Answer

3 votes
If Tim had $20 to spend on 6 pens, and after buying them he had $8 left, that means that he spent 20 - 8 = $12 dollars on those 6 pens.
This means that to calculate the price of one pen, you just need to divide the money he spent ($12) by the number of pens he bought (6), and that is 12/6 = 2. Each pen cost him $2.
User IAmDranged
by
7.5k points