124k views
5 votes
A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?

User Dwjohnston
by
6.9k points

2 Answers

4 votes
You do 2.89 ÷ 4.25 = $0.68, which is your answer :)
User Ansil
by
7.2k points
6 votes

we know that

A jar of jelly that weighs
4.25 ounces costs
\$2.89

so

by proportion

Find the cost of one ounce


(2.89)/(4.25)(\$)/(ounces) = (x)/(1)(\$)/(ounce)\\ \\x=(2.89)/(4.25)\\ \\x=\$0.68

therefore

the answer is


\$0.68

User Ahmed Na
by
7.4k points