Answer:
0.014 M/s
Step-by-step explanation:
The rate of a reaction depends on the concentration of a particular compound and it stoichmetry coefficient. For the reaction:
aA + bB → cC +dD
The rate can be calculated:
r = -(1/a)xΔ[A]/Δt = -(1/b)xΔ[B]/Δt = (1/c)xΔ[C]/Δt = (1/d)xΔD/Δt
The minus signal for the reagents its because they are being consumed, so Δ[A] and Δ[B] will be negative, and r must be positive. Δt is the time variation.
So, for the reaction given, in t = 0, [A] =1 M, and in t= 10s, [A] = 0.86 M, then
Δ[A] = -0.14 M
r = -(Δ[A]/Δt)
r = -(-0.14/10)
r = 0.014 M/s