149k views
5 votes
Write each rate as a unit rate $8 for 2 pounds of rice

User Fytch
by
8.9k points

2 Answers

5 votes
$4 for every one pound. 8 divided by 2 is 4
User Valentin Atanasov
by
7.7k points
4 votes
there would be $4 per lb.  hope this helps
User Giuseppe Galano
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.