132k views
0 votes
Calculate the density of a substance in pen- nyweights per peck that has a volume of 0.333 hogsheads and a mass of 49.62 kg.

1 pennyweight = 1.55 grams 1 hogshead = 238.5 liters
1 peck = 9.091 liters. Answer in units of pw/pk ...?

1 Answer

1 vote
Density is a physical property of a substance that represents the mass of that substance per unit volume. It is a property that can be used to describe a substance. We calculate as follows:

Density = 49.62 kg ( 1000 g / 1 kg ) (1 pw / 1.55 g ) / 0.333 hogsheads ( 238.5 L / 1 hogshead ) ( 1 peck / 9.091 L )

Density = 3664.41 pw / pk
User YanivGK
by
6.8k points