127k views
1 vote
A baseball team plays in a stadium that holds 51,000 spectators. With ticket prices at $10, the average attendance had been 38,000. When ticket prices were lowered to $8, the average attendance rose to 42,000. Find the demand function (price p as a function of attendance x), assuming it to be linear?? ...?

2 Answers

5 votes

Answer:


p(x)=-0.0005x+29

Explanation:

It is given that a baseball team plays in a stadium that holds 51,000 spectators.

Let x be the attendance and p be the price.

With ticket prices at $10, the average attendance had been 38,000. When ticket prices were lowered to $8, the average attendance rose to 42,000.

Assuming that the demand function is linear. It means, the demand line passes through the points (38000,10) and (42000,8).

The equation of line is


y-y_1=(y_2-y_1)/(x_2-x_1)(x-x_1)


y-10=(8-10)/(42000-38000)(x-38000)


y-10=(-2)/(4000)(x-38000)


y-10=-0.0005(x-38000)


y-10=-0.0005x-0.0005(-38000)


y-10=-0.0005x+19


y=-0.0005x+19+10


y=-0.0005x+29

Substitute y=p(x).


p(x)=-0.0005x+29

Therefore, the demand function is
p(x)=-0.0005x+29.

User Lwinkyawmyat
by
7.9k points
7 votes
To find the demand function, use the equation:
p = 10 - (x - 38000)/2000
p = 10 - x/2000 + 19
p = 29 - x/2000

This is what
price p as a function of attendance x given the above information.

Thank you for posting your question. I hope that this answer helped you. Let me know if you need more help.


User Dodjs
by
6.9k points