219k views
5 votes
If Dr. Suzuki rides his bike to his office, he averages 9 miles per hour. If he drives his car, he averages 36 miles per hour. His time driving 1/3 hour less than his time bicycling. How far is his office? ...?

User SteveSt
by
8.0k points

1 Answer

0 votes
Here's the equation on how to solve the question above:

Let the time for Dr Suzuki to ride his bike to his office be x
9x = 36 (x -1/3)
9x = 36x - 12
27x = 12
x = 12/27
9 * 12/27 = 4 miles

The answer for the question above is 4 miles. I hope this answer helps.
User TimonWang
by
7.7k points