178k views
3 votes
$3.99 for 25 fl oz of detergent or $6.99 for 90 fl oz of detergent find the unit price

User Fedotoves
by
8.3k points

2 Answers

5 votes
You should probably make a proportion. That's the best I can do... I hope it helped you!
User Sylwester
by
9.1k points
4 votes
You should times 3.99✖️25
6.99✖️90
I hope this works for you
User Bentedder
by
8.2k points

Related questions

1 answer
2 votes
74.0k views
1 answer
5 votes
94.8k views