menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
$3.99 for 25 fl oz of detergent or $6.99 for 90 fl oz of detergent find the unit price
asked
Jul 23, 2017
178k
views
3
votes
$3.99 for 25 fl oz of detergent or $6.99 for 90 fl oz of detergent find the unit price
Mathematics
middle-school
Fedotoves
asked
by
Fedotoves
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
You should probably make a proportion. That's the best I can do... I hope it helped you!
Sylwester
answered
Jul 25, 2017
by
Sylwester
9.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
You should times 3.99✖️25
6.99✖️90
I hope this works for you
Bentedder
answered
Jul 30, 2017
by
Bentedder
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 1, 2017
176k
views
it cost 3.99 for 25 fl. oz or detergent or 6.99 for 90 fl. oz of detergent which is a better buy? and can you work it out please.
Howellmartinez
asked
Jun 1, 2017
by
Howellmartinez
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
176k
views
asked
May 28, 2017
74.0k
views
Which size is better in buying detergent: 32 fl oz for $1.99 50fl oz for $2.49
Adutra
asked
May 28, 2017
by
Adutra
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
74.0k
views
asked
Feb 5, 2017
94.8k
views
It cost $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?
Ljedrz
asked
Feb 5, 2017
by
Ljedrz
7.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
94.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org