94.5k views
4 votes
You can buy 3 sandwiches for $4.95 or 4 sandwiches for $6.72. Which is the better buy?

User Itsmequinn
by
8.1k points

2 Answers

3 votes
by 4 its a penny cheaper than buying 3 
User Gigi
by
7.4k points
3 votes
3 sandwiches for $4.95 is the better buy, because 3 for $4.95 = $1.65 per sandwich, while 4 for $6.72 = $1.68 per sandwich
User Betjamin Richards
by
7.8k points

No related questions found