199k views
0 votes
The cost of 7 scarves is $43.75. What is the unit price?

User BJ Black
by
8.4k points

2 Answers

0 votes
the unit price is $6.25 because $43.75 divided by 7 is $6.25
User Arkia
by
8.4k points
1 vote
First, you need to divide $43.75 by 7. After that, you'll get $6.25 per scarf. Make sure you show your work on the paper as proof that you did it.
User Pravin Satav
by
7.9k points

Related questions

1 answer
3 votes
201k views