menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost of 7 scarves is $43.75. What is the unit price?
asked
Aug 25, 2017
199k
views
0
votes
The cost of 7 scarves is $43.75. What is the unit price?
Mathematics
middle-school
BJ Black
asked
by
BJ Black
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
the unit price is $6.25 because $43.75 divided by 7 is $6.25
Arkia
answered
Aug 27, 2017
by
Arkia
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
First, you need to divide $43.75 by 7. After that, you'll get $6.25 per scarf. Make sure you show your work on the paper as proof that you did it.
Pravin Satav
answered
Aug 30, 2017
by
Pravin Satav
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 10, 2021
201k
views
The cost of 5 scarves is $43.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
Toraritte
asked
Aug 10, 2021
by
Toraritte
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
201k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org