136k views
2 votes
The height (in meters) of a projectile shot vertically upward from a point 2m above ground level with an initial velocity of 24.5m/s is h=2+24.5t-4.9t^2 after t seconds. When does the projectile hit the ground? With what velocity does it hit the ground?

User Jon Mabe
by
6.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

its not showing up for me

Explanation:

User Chris Putnam
by
6.9k points
7 votes
For the moment one hits the ground, you set h=0 and solve for t.
To find out the speed, you must find out
v=24.5-9.8t
User Synthetica
by
7.4k points