209k views
4 votes
Roland Corporation buys stoves from a wholesaler. The list price of a stove is $900, with a trade discount of 30 percent. The net price is: ...?

User Mindbomb
by
7.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

The net price of the stove is $630.

Explanation:

The list price of a stove = $900

Trade discount on the price = 30%

The net price = 900 - (30% of 900)

= 900 - (
(30)/(100) × 900)

= 900 - (0.30 × 900)

= 900 - 270

= $630

The net price of the stove is $630.

User Boshek
by
7.7k points
3 votes

100% - 30% = 70% P = 0.7*900
which equals $630

User Artem Shitov
by
7.0k points