65.0k views
3 votes
A cyclist maintains a constant velocity of

4 m/s headed away from point A. At some
initial time, the cyclist is 253m from point A.
What will be his displacement from his
starting position after 64 s?
Answer in units of m

What will be his position from point A after
that time?
Answer in units of m

User KHALDOUN
by
7.4k points

2 Answers

5 votes

Final answer:

The cyclist's displacement from the starting position after 64 seconds is 256 meters. Their position from point A after that time is 509 meters.

Step-by-step explanation:

If a cyclist maintains a constant velocity of 4 m/s headed away from point A, their displacement after any given time can be calculated using the formula Δx = vt, where Δx is the displacement, v is the velocity, and t is the time. For a time of 64 seconds, the displacement would be Δx = (4 m/s) × (64 s) = 256 meters.

Since the cyclist starts 253 meters away from point A, the new position (total distance from point A) after 64 seconds can be found by adding the initial distance to the displacement. This gives us a total distance = 253 m + 256 m = 509 meters from point A.

User Inselberg
by
7.3k points
0 votes
The answer is 509 m.

Let point B be 253 m from point A. Let point C be 64 s away from point B.
Let d1 be the displacements from point A to point B and d2 and be the displacements from point B to point C
Step 1. Calculate the displacement from the point B after 64 s.
Step 2. Calculate the displacement from the point A by summing up two distances (d1 and d2).

Step 1.
v = d2/t
v = 4 m/s
d2 = ?
t = 64s
____
4 = d2/64
d2 = 64 * 4 = 256 m


Step 2:
d = d1 + d2
d1 = 253 m
d2 = 256 m
d = 253 + 256 = 509m

User Univ
by
6.3k points